Dolce Vita Ristorante

Reservation

You can order takeaway | Plzeň

In search of a restaurant with Italian cuisine, but don't know where to go? Enjoy a wonderful evening in our outdoor seating area. On colder days we have a heated terrace, which offers a comfy atmosphere and a perfect escape from the cold. For our guests, we have air-conditioning so you can eat in peace, no matter what the weather is like.

Your new favourite restaurant with WiFi

Indulge yourself and take your tastebuds on a journey with our Italian cuisine. To go with our delicious dishes we also offer a range of refreshing drinks to complete your meal. Our salads are well known for their unique, fresh flavours. As a dessert or whenever you get a craving, you can enjoy our sweet oven-baked cakes as well as our tiramisu. We've always got a delicious lunch waiting for you. Stay connected while you relax using our free WiFi.

Food restrictions, allergies and intolerances

Gluten-free options are also available for guests who want to dine in peace and not worry about their allergies. Let us show you how important your needs are to us and just how delicious food with a special dietary requirement can be.

For your convenience we also have take-away

So that you don't need to wait or miss out on a wonderful evening, make a reservation with us – we'd be happy to prepare a table for you. Contact us directly via telephone by calling +420377236103 to make a reservation. We accept VISA, MasterCard, Maestro, vouchers, contactless payments and debit card, although if you don't have your card with you, we also take cash payments. You can also order our dishes to go. You can come by every day, we're open all week.

Location

Show Map

Your IP address will be sent to Google Maps.

Prešovská 170/5, 30100 Plzeň, Czech Republic

Make your reservation

+420377236103

Our opening times

Monday
10:00 AM – 10:00 PM
Tuesday
10:00 AM – 10:00 PM
Wednesday
10:00 AM – 10:00 PM
Thursday
10:00 AM – 10:00 PM
Friday
10:00 AM – 12:00 AM
Saturday
11:00 AM – 12:00 AM
Sunday
11:00 AM – 10:00 PM

Available payment options

About Us

popis

Kapacita restaurace je 60 míst, stoly jsou určeny pro 2-6 osob. Na přání je možná úprava kapacity stolů dle vašich požadavků.

Letní terasa se nachází v krásném vnitrobloku pavlačového domu, je osazena zelení a najdete zde klidné prostředí v centru města. Kapacita je 80 míst, se stoly 4-10 osob.

Restaurace nabízí široký výběr středomořské kuchyně a velký výběr pizzy na jejichž přípravu dohlíží tým šefkuchařů Pavel Kutlák a Ondřej Mudra.

Bar je vybaven širokým sortimentem alko i nealko nápojů a vynikající italské kávy.

V celém prostoru naší restaurace je k dispozici ZDARMA bezdrátové připojení na internet (WiFi free spot).

Rezervace přijímáme a telefoním čísle +420 377 236 103, popř. e-mailu: dolcevitaristorante@email.cz Těšíme se na Vaši návštěvu. Kolektiv restaurace Dolce Vita Ristorante Plzeň

založení a umístění restaurace

Naše restaurace je stylová a útulná s velkou letní terasou. Nachází se přímo v historickém centru města, cca 50m od historického náměstí republiky. 

Restaurace navazuje na historický hostinec založený 1832.

Od roku 1997 je zde provozována restaurace s italskou kuchyní.

Our services

Everything at a glance

Send us your message

Please enter your name.
Please enter your e-mail address. Please enter a valid email address
Please enter your phone number. Please enter a valid phone number
Please enter your subject.
Please enter your message.
Your message has been sent. We will get back to you soon.
Failed to send Message.
Twitter_Logo_Blue